Lins

Lina audumu mēdz dēvēt par ziemeļu zīdu.

Lins ir pilnībā dabīgs un senākais zināmais audums, kura izmantošana sniedzas ļoti senā pagātnē. Lins simbolizēja vieglumu, tīrību un labklājību. Senos laikos lina audumu cienīja gan karaļi, gan parastie ļaudis, jo tas bija ne tikai praktisks un viens no retajiem pieejamajiem audumiem, bet tam arī piedēvētas dziednieciskas spējas. Mūsdienās veikts daudz pētījumu, lai pārliecinātos par linam piešķirtajām īpašībām. Lina labvēlīgā ietekme uz cilvēka organismu, veselību ir zinātniski pierādīta

Linam piemīt daudzas vērtīgas īpašības, kuras var izmantot veselības uzlabošanai. Viena no lina auduma īpašībām ir antistatiskums. Pat neliels lina daudzums auduma sastāvā (pat no 10%) vairākkārt samazina auduma statiskumu. Tādējādi lina audums ir ērts valkāšanai, mazāk piesaista putekļus. Lina šķiedrām piemīt antiseptiskas un antibakteriālas īpašības. Tās regulē tādu nevēlamu sīkbūtņu kā baktērijas, vīrusi, dažādas sēnītes klātbūtni esošajā vidē.

Linam piemīt augsta gaisa caurlaidība un teicamas siltuma vadītspējas īpašības. Lina siltuma vadītspēja ir piecas reizes lielākanekā vilnai un 19 reizes lielāka, salīdzinot ar zīdu. Karstā laikā veiktajos eksperimentos ir konstatēts, ka cilvēkiem, kuri valkā lina drēbes, salīdzinot ar tiem, kuriem drēbes ir no kokvilnas, ādas temperatūra ir par 3–4°C grādiem zemāka. Turpretim aukstā laikā lins ļoti labi uztur siltumu. Tātad aukstumā silda, bet karstumā atvēsina.

Lins ir ļoti higroskopisks, jo tas spēj ātri absorbēt mitrumu līdz 20% no sava svara. Pataustot lina audumu, tas joprojām šķiet sauss. Kā sauss, tā arī mitrs lins regulē, uztur vajadzīgo ķermeņa temperatūru, vienlaicīgi novēršot ādas iekaisumus un kairinājumus. Tas izskaidro, kāpēc lina audumā cilvēks vienmēr jūtas svaigi un vēsi. Dermatologi rekomendē gulēt lina auduma pidžamās, jo tās lieliski iesūc mitrumu, pat visniecīgāko svīšanu, bet nelīp pie ķermeņa.

Lins spēj sniegt būtisku ultravioletā (UV) saules starojuma (radiācijas) aizsardzību un samazina gamma starojumu gandrīz uz pusi. Valkājot lina drēbes, tiek būtiski pasargāts cilvēka organisms. Tāpat lina audumam piemīt būtiska izturība pret saules stariem, kas nodrošina auduma ilgmūžību.

Lina šūnas ir ļoti saderīgas ar cilvēka organisma šūnām, un tām piemīt spēcīga enerģētika, to apliecina arī Nobela balvas ieguvējs Dr. Otto Heinrich Warburg.

Lina audumam piemīt liela mehāniskā izturība. Jo biežāk mazgā audumu, jo tas kļūst mīkstāks un zīdaināks. Linu dvieļi ir lieliski masāžas palīglīdzekļi.Lins lieliski iederas arī mājās — tas rada ne tikai mājīgumu, bet, pateicoties īpašībai harmonizēt apkārtējo vidi ar pozitīvu vibrāciju palīdzību, veido patīkamu atmosfēru.

Izvēloties lina izstrādājumus, jūs esat harmonijā ar dabu, vidi un sevi, jo lina šķiedras bioloģiski pilnīgi noārdās un ir otrreiz pārstrādājamas. Dabiskums kļūst arvien lielāk vērtība pasaules sabiedrības uztverē.